Nejvyšší správní soud vrátil Městskému soudu v Praze žalobu Dobře zapsaného spolku na týrání slepic během loňské epidemie ptačí chřipky. V Brodu nad Tichou tehdy veterinární správa vybila třičtvrtě milionu nosnic a rozhodně se nedá říct, že si při tom lidé počínali alespoň trochu humánně. Pražští soudci se sice pokoušeli před týráním živých tvorů zavřít oči, ale teď budou muset rozhodnout, zda mají spolky právo se za zvířata ve velkochovech postavit a bít se za jejich lepší životní podmínky.
„Jsem ráda, že Nejvyšší správní soud pochopil význam celého problému a nezametl věc pod koberec. Je velice důležité, aby bylo jasně řečeno, jestli je v této republice vůbec nějaký subjekt, který může chránit zvířata zamčená v halách anebo prasečácích či kravínech krutým zacházením, nebo jestli jsou prostě vydána napospas těm, kdo je ‚chovají‘,“ říká právnička a předsedkyně Dobře zapsaného spolku Vendula Zahumenská.
„Diskusi o tom, jestli je v pořádku produkovat tuny a tuny masa na úkor bolesti a utrpení, nebo jestli je logičtější konzumaci živočišných produktů omezit a vytvořit zvířatům lepší podmínky k životu vést jednoduše musíme. Nejsme na světě sami a nemáme žádné právo ubližovat jiným bytostem jen proto, že můžeme, vždyť i slepice nebo prasata jsou prokazatelně inteligentní tvorové a cítí bolest. Nejsme pánové tvorstva, jak si často pošetile myslíme,“ zamýšlí se Zahumenská.
Rozsudek NSS a následné rozhodnutí Městského soudu by mohly být přelomové. Daly by spolkům možnost obracet se na soud s žalobou proti tzv. nezákonnému zásahu ze strany státních orgánů, které mají na starosti ochranu zvířat a péči o jejich welfare. „Kdyby veterinární správa provedla kontrolu a řekla by, že velkochov je v pořádku, mám za to, že by se spolek, na jehož podnět k šetření došlo, mohl obrátit na soud, pokud by se domníval, že úředníci kontrolu odbyli. To by byl velký krok kupředu při řešení situace s otřesnými podmínkami na různých ‚farmách‘. Doufejme proto, že soudce bude vegan, nebo aspoň vegetarián, to by zvířatům mohlo zajistit spravedlivý proces“, dodává Zahumenská.
Z rozsudku NSS:
„S ohledem na obsah podané žaloby, v níž stěžovatel namítal porušení práva na příznivé životní prostředí v důsledku nešetrného zacházení se zvířaty žijícími ve velkochovu – nikoli ve volné přírodě, měl městský soud primárně řešit to, zda stěžovatelem tvrzené ustanovení veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat proti týrání představuje konkretizaci práva na příznivé životní prostředí, jehož složkou jsou také živé organismy (viz výše).
Podstatou věci tedy zjednodušeně bylo to, zda právo na příznivé životní prostředí zahrnuje také způsob zacházení se zvířaty, která nejsou volně žijícími druhy ve smyslu zákona o ochraně přírody a krajiny. Tuto podstatu městský soud zcela pominul.“
Podle rozsudku NSS ze dne 19. 1. 2024, čj. 5 As 94/2023 – 26, dostupné na www.nssoud.cz
Kontakty:
Mgr. Vendula Zahumenská, Ph. D.
Telefon: 721 725 474
E-mail: klimatickatvrzeni@gmail.com Web: www.klimatickatvrzeni.cz