Velkými společnostmi jako je Pepsi, Starbucks, IKEA, Volkswagen nebo třeba Zara otřásá řada ekologických skandálů. Neříkají totiž v reklamách a marketingových řečech pravdu o tom, jak poškozují životní prostředí nebo klima, a snaží se lakovat (nazeleno) nejen samy sebe, ale i spotřebitele. Podobná klamavá tvrzení by neměla nikomu procházet, natož pak těm, kdo mají značný vliv na společnost.
Dobře zapsaný spolek proto přichází s anticenou pro největšího „klimatického lakýrníka“ – podnikatele, který neváhá ostatní poučovat o významu ochrany životního prostředí a kasat se, jak sám dělá pro planetu první poslední, ale skutek utek‘.
Jaké firmy si novou anticenu doopravdy zaslouží? Třeba takový McDonald’s a jeho papírová brčka, která zaváděl na bristkém a irském trhu. V čem byl háček? Oproti reklamním proklamacím nešlo o šetrnou a ekologickou variantu plastu, neboť nové slámky nebyly oproti plastovým předchůdcům ani recyklovatelné a končily ve směsném odpadu. Společnost přitom o „inovaci“ původně tvrdila, že „vzhledem ke své kupní síle doufá, že tento krok podpoří celkový vývoj v celém potravinářském průmyslu a zároveň pomůže k udržitelnému rozvoji.“
Podobných příkladů greenwashingu bychom mohli popsat desítky, ne-li stovky.
Jistě jste se i vy setkali s podobnou snahou společností zneužívat v reklamách obavy zákazníků z dopadů změny klimatu a strach lidí o životní prostředí. Korporacím by podobné chování nemělo procházet a díky naší anketě jim mohou spotřebitelé vzkázat, že jejich zeleným řečem nevěří a že to musí zkusit jinak – bez klimatického lhaní, nekalé soutěže a balamucení lidí.
Chcete se zapojit i vy? Vydržte. Nominace budou otevřeny ke konci roku 2024.